Bütün duaları içine alan dua Şükür Duası olarak da Geçer

Aleyhissalatu vesselam

Aramak İstediğiniz Konuyu Alttaki Kutucuğa Yazınız

Reklam

Peygamberimiz’in ( Sallallahu Aleyhi Ve Sellem ) şükretme maksadıyla gece namaz kıldığı, sevineceği bir haber aldığında hemen şükür secdesine kapandığı, kaynaklarda belirtilmektedir. Duaya -ve her önemli işe- “elhamdulillah” diyerek, Allah’a hamd ederek başlamanın müstehap olduğunu belirten âlimler beden ve kalp ile yapılan şükründe en az dil ile yapılan dua ve tesbihler kadar önemli olduğunu belirtmişlerdir. Ebu Ümame ( RadıyAllahu Anh ) şöyle dedi: Rasulullah ( Sallallahu Aleyhi Ve Sellem ) birçok dua okudu; fakat biz ondan hiçbir şey ezberleyemedik. Bunun üzerine:

Ya Rasulallah  ( Sallallahu Aleyhi Ve Sellem ) ! Pek çok dua okudun; biz onları ezberleyemedik, dedik. O zaman Rasulullah ( Sallallahu Aleyhi Ve Sellem ) şöyle buyurdu:

O duaların hepsini içine alan bir duayı size öğreteyim mi ? Şöyle deyiniz:

Allahümme innî es’elüke min hayri mâ seeleke minhü nebiyyüke Muhammedün. Ve ne’ûzü bike min şerri meste’âzeke minhü nebiyyüke Muhammedün. Ve ente’l Müsteân, ve aleyke’l belâğ, ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh.

(Allah’ım, Peygamberin Muhammed ( Sallallahu Aleyhi Ve Sellem ) ’in senden istediği hayırları ben de dilerim. Peygamberin Muhammed ( Sallallahu Aleyhi Ve Sellem )’in sana sığındığı şerlerden biz de sana sığınırız. Yardım ancak senden beklenir. İnsanı dünya ve ahiret muradına ulaştıracak sensin. Günahtan kaçacak güç, ibadet edecek kuvvet ancak Allah’ın yardımıyla kazanılabilir. —Tirmizi, Daavat 89—)

Kategori Şeysi: 
Kaynak: 
http://www.timeturk.com/tr/2014/06/30/peygamber-efendimiz-i-aglatan-ayet.html#.VGzV_NKsWSo

Yorumlar

Sana şükürler olsun Allahım elhamdülillah

Allahim hepimizin gönlünden geçen bütün dualarını dileklerini hayırlara çevirip kabul eylesin inşallah hepimize gönlünün muradını nasip etsin inşallah hayırlısı ile eğer hayırsıZsa hayırlara çevirsin bu mübarek ayda inşallah AMİN AMİN AMİN

Yeni yorum ekle

Yandex.Metrica